سیمای حمل و نقل استان

 

آشنايي با استان خراسان شمالي
-------------------------------------
استان خراسان شمالي نگين سرسبز شمال شرق ايران ، پس از ارائه لايحه دولت آقاي خاتمي ، با مصوبه نمايندگان محترم مجلس شوراي اسلامي و تأييدشوراي نگهبان در بهار 83 به مركزيت بجنورد رسماٌ به عنوان يكي از استانهاي كشور ايران تأسيس گرديد .

جمعيت و مساحت :
----------------------

مساحت استان خراسان شمالي در حدود 100/28 كيلومتر مربع است كه از 14 استان كشور و نيز از 51 كشور دنيا بزرگ تر است .
جمعيت استان با رشد تقريبي 8/1 % تا سال 83 بالغ بر 000/850 نفر برآورد مي شود كه از اين حيث از 7 استان كشور پر جمعيت تر است .

تقسيمات :
------------

استان خراسان شمالي داراي 6 شهرستان ، 15 بخش و 40 دهستان و بيش از 1000 روستاي داراي سكنه مي باشد .
جمعيت شهرستان هاي اين استان در سال 83 بدين شرح است :
بجنورد 000/328 نفر ، شيروان 000/164 نفر ، اسفراين 000/137 نفر ، مانه و سملقان 000/95 نفر ، فاروج 000/70 نفر و جاجرم 000/61 نفر .

موقعيت جغرافيايي :
----------------------

استان خراسان شمالي از شمال با كشور تركمنستان ( با 270 كيلومتر مرز مشترك ) از شرق و جنوب با استان خراسان رضوي ، از جنوب غربي با استان سمنان و از مغرب با استان گلستان هم مرز است .

آب و هوا :
----------

آب و هواي اين استان متنوع ولي در مجموع معتدل كوهستاني است كه رشته كوه كپه داغ در قسمت شمالي و كوههاي آلاداغ و شاه جهان در جنوب استان ، دشتهاي مركزي را احاطه نموده اند كه زمينه بسيار مناسبي براي كشاورزي و دامپروري و توليد ميوه در اين استان ايجاد شده است .

منابع آب :
-----------

وجود تنها رودخانه دائمي و پر آب شرق ايران ، اترك و سرشاخه هاي متدد آن و چشمه سارهاي اين استان و احداث چهار سد بزرگ به نامهاي بيدواز اسفراين ، شورك و بارزوي شيروان و شيرين دره مانه و سملقان در تأمين منابع آب اين استان اهميت ويژه اي دارند ، ميزان بارندگي در اين استان در نواحي مختلف از 200 تا 500 ميلي ليتر متغير است .
تنوع اقليم هاي مختلف در استان خراسان شمالي به دليل و جود كوهستان ها جنگل ها ، مراتع وسيع و منابع آب سرشار بسيار چشمگير مي باشد .

مناظر طبيعي و ييلاق ها :
----------------------------

بخش قابل توجهي از پارك ملي گلستان و روستاي زيباي دركش در مانه سملقان ، روستاهاي اسفيدان و مهنان در بجنورد ، زوارم و گليان در شيروان روئين و سارمران در اسفراين ، مايوان و خسرويه در فاروج از نقاط تفريحي و ييلاقي استان خراسان شمالي محسوب مي شوند .
همچنين تفرجگاه معروف بش قارداش در 5 كيلومتري جنوب بجنورد پارك زيباي باباامان در 7 كيلومتري شرق بجنورد ، شيركوه شيروان و پارك هاي بزرگ قائم و ملت در اسفراين نيز مسافران و زائران شيفته امام رضا ( ع ) را براي اقامت شبانه به سوي خود مي كشانند .
چشمه آب گرم ايوب پيغمبر در دهستان گيفان نيز از خواص طبي ويژه اي برخوردار است .

نقاط تاريخي و زيارتي :
------------------------

آرامگاه امازاده سيد عباس ( معصومزاده ) ، بناي تاريخي آينه خانه مفخم و عمارت سردار مفخم در بجنورد ، مسجد جامع جاجرم ، قلعه جلال الدين خوارزمشاه ، خواجه مهزيار ، رباط قلي ، رباط عشق و رباط قره بيل در شهرستان جاجرم ، كليساي اسپاخو قديمي ترين اثر باستاني شمال شرق كشور و امامزاده دلاور در شهرستان مانه و سملقان ، آرامگاه امامزاده حمزه رضا در زيارت شيروان ، خرابه هاي شهر باستاني بلقيس در اسفراين ، امامزاده سيد حمزه در ينگه قلعه شهر فاروج و دهها اثر تاريخي و زيارتي ديگر برخي از نقاط تاريخي و زيارتي اين استان را شامل مي شوند .

تاريخ استان خراسان شمالي :
---------------------------------

تاريخ و تمدن استان خراسان شمالي بسيار كهن است ، اين سرزمين در زمان اشكانيان از بلاد مهم نساء و اقوام پارت بوده و در طول تاريخ ، قبل و بعد از اسلام گذر گاه اقوام گوناگون و حكومت هاي دوران مختلف بوده است .
محوطه باستاني معروف به پهلوان و تپه حيدران جاجرم قدمتي بيش از 12000 سال دارد .

قوميتها و مردم شناسي :
----------------------------

مردم استان خراسان شمالي از اقوام كرمانج ، فارس ( تات ) ترك ، تركمن و اقليتهاي قومي گوناگون ديگر مانند :
بلوچ ، عرب ، لر ، ترك هاي مهاجر و فارس هاي مهاجر تشكيل شده است . اين استان كانون وحدت قوميتها و مذاهب مختلف مي باشد .

جايگاه صنعت :
----------------

مجتمع عظيم پتروشيمي و كارخانه سيمان بجنورد ، مجتمع فولاد اسفراين نيروگاه بزرگ برق و كارخانه قند و الياف شيروان ، كارخانه آلوميناي جاجرم ، كارخانه هاي متعدد پنبه پاك كني ، صنايع غذايي ، ساختماني ، كشاورزي و دهها پروژه بزرگ و كوچك ديگر نشانگر جايگاه ويژه اين استان در صنعت كشور است .

دامپروري و كشاورزي :
------------------------

حاصلخيزي خاك و بارندگي مناسب باعث شده تا از نظر توليدات زراعي و باغي و دامپروري اين استان از موقعيت ممتازي در كشور برخوردار باشد .
توليد بيش از 57 نوع محصول كشاورزي و باغي نشانه توان بالاي توليد در اين استان مي باشد .
وسعت مراتع استان بالغ بر 5/2 ميليون هكتار ، اكثراٌ مراتع مرغوب است .
وسعت جنگلهاي پهن برگ 000/30 هكتار ، وسعت جنگل هاي سوزني برگ 000/400 هكتار ، وسعت اراضي ديم كشاورزي 000/250 هكتار و اراضي آبي بالغ بر 000/170 هكتار مي باشد .

سوغات استان خراسان شمالي :
-------------------------------------

آبنبات ( شكر پنير ) بجنورد ، چاروق بجنوردي ، قاليچه ها و پشتي هاي تركمني و كردي ، كلاه كركي جاجرمي ، چادر شب و حوله دستي اسفراين و جاجرم ، كشمش و آجيل فاروج ، خشكبار و سيب بهره شيروان ، انگور رازقي ( كلاداري ) بدرانلوي بجنورد ، هلوي دركش و ... رابه عنوان سوغاتي هاي اين استان مي توان نام برد .

کلیه حقوق سایت متعلق به اداره کل راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي استان خراسان شمالی میباشد .
طراحی و پیاده سازی "سامیکس"